AV2521E512Q04
AV2521E512Q04
AV2521E512Q04
DigiKey Part Number
450-2514-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AV2521E512Q04
Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 250V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch DPDT Anti-Vandal, Illuminated Panel Mount, Front
Series
Illumination Type, Color
LED, Yellow
Packaging
Box
Illumination Voltage (Nominal)
12 VDC
Termination Style
Solder Lug
Type
Anti-Vandal, Illuminated
Panel Cutout Dimensions
Circular - 25.20mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Current Rating (Amps)
3A (AC)
Voltage Rating - AC
250 V