AV2221000Q04
DigiKey Part Number
450-2235-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AV2221000Q04
Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 250V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch DPDT Anti-Vandal Panel Mount, Front
Category
Actuator Type
Round, Button, Flush
Packaging
Tray
Termination Style
Solder Lug
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.20mm Dia
Type
Anti-Vandal
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Current Rating (Amps)
3A (AC)
Base Product Number
Voltage Rating - AC
250 V