PD90XB57
DigiKey Part Number
A104329-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PD90XB57
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 90A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (DM) (1 Form X) 24VDC Coil Chassis Mount
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Stud
Series
Must Operate Voltage
19.5 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
1.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
35 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Relay Type
Contact Rating (Current)
90 A
Coil Resistance
76 Ohms
Coil Current
316 mA