KCS03X012EAAA
DigiKey Part Number
A126181-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KCS03X012EAAA
Description
RELAY CONTACTOR SPST 600A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor SPST-NO (DM) (1 Form X) 600 A 12VDC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Stud, Wire Leads
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
5 VDC
Part Status
Active
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Chassis Mount
Release Time
5 ms
Coil Voltage
12VDC
Coil Current
255 mA
Contact Form
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Coil Power
3W
Contact Rating (Current)
600 A
Coil Resistance
47Ohms
Switching Voltage
600VDC - Max