JMSPD-12XP
DigiKey Part Number
JMSPD-12XP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JMSPD-12XP
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Seal Rating
Sealed - Hermetically
Series
Must Operate Voltage
7 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
0.64 VDC
Part Status
Active
Operate Time
4 ms
Mounting Type
Through Hole
Release Time
7.5 ms
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
1 A
Relay Type
General Purpose
Switching Voltage
115VAC, 28VDC - Max
Grade
Military
Load - Max Switching
115VA, 28W
Qualification
MIL-R-39016/16
Coil Current
14.1 mA
Coil Resistance
850 Ohms