J1MACDD-12XP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
TE Connectivity
TE Connectivity
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) Through Hole
J1MACDD-12XP
DigiKey Part Number
J1MACDD-12XP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J1MACDD-12XP
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 1A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Diode
Manufacturer
Termination Style
PC Pin
Series
Seal Rating
Sealed - Hermetically
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
8 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
0.63 VDC
Mounting Type
Through Hole
Operate Time
2 ms
Coil Voltage
12VDC
Release Time
4 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
1 A
Contact Material
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Switching Voltage
115VAC, 28VDC - Max
Relay Type
General Purpose
Load - Max Switching
115VA, 28W
Coil Resistance
500 Ohms
Coil Current
24 mA