YFF15AC0J105MT0Q0E
DigiKey Part Number
445-YFF15AC0J105MT0Q0ETR-ND - Tape & Reel (TR)
445-YFF15AC0J105MT0Q0ECT-ND - Cut Tape (CT)
445-YFF15AC0J105MT0Q0EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YFF15AC0J105MT0Q0E
Description
CAP FEEDTHRU 1UF 20% 6.3V 0402
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Feed Through Capacitor 6.3V 2 A 30mOhm 0402 (1005 Metric), 3 PC Pad
Category
Current
2 A
Manufacturer
TDK
DC Resistance (DCR) (Max)
30mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insertion Loss
40dB @ 1MHz ~ 2.6GHz
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q200
Type
Feed Through
Mounting Type
Surface Mount
Capacitance
1 µF
Package / Case
0402 (1005 Metric), 3 PC Pad
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
6.3V
Height (Max)
0.020" (0.50mm)