FK18X7R1H473KN020 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 886
In Stock: 310
In Stock: 499
In Stock: 357
In Stock: 365
In Stock: 415
In Stock: 513
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Murata Electronics
In Stock: 82
0.047 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
FK18X7R1H473KN020
DigiKey Part Number
445-5301-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK18X7R1H473KN020
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK18X7R1H473KN020 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)