FG26X7S2A155KRT06 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 450
Parametric Equivalent
In Stock: 86
1.5 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7S Radial
FG26X7S2A155KRT06
DigiKey Part Number
FG26X7S2A155KRT06-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG26X7S2A155KRT06
Description
CAP CER 1.5UF 100V X7S RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FG26X7S2A155KRT06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)