FG24X7R2E153KNT00 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | FG24X7R2E153KNT00-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FG24X7R2E153KNT00 |
Description | CAP CER 0.015UF 250V X7R RADIAL |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.015 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FG24X7R2E153KNT00 Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Packaging Bulk | Package / Case Radial |
Part Status Not For New Designs | Size / Dimension 0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm) |
Tolerance ±10% | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |