FG24C0G2W271JNT00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
270 pF ±5% 450V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FG24C0G2W271JNT00
DigiKey Part Number
FG24C0G2W271JNT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG24C0G2W271JNT00
Description
CAP CER 270PF 450V C0G RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FG24C0G2W271JNT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)