DEA251002LT-5048A1
DigiKey Part Number
445-DEA251002LT-5048A1TR-ND - Tape & Reel (TR)
445-DEA251002LT-5048A1CT-ND - Cut Tape (CT)
445-DEA251002LT-5048A1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DEA251002LT-5048A1
Description
RF FILTER LOW PASS 1002MHZ 1008
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1002MHz (Cutoff) Frequency Low Pass RF Filter (Radio Frequency) 997MHz Bandwidth 2.4dB 1008 (2520 Metric), 4 PC Pad
Category
Filter Type
Low Pass
Manufacturer
TDK
Insertion Loss
2.4dB
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1008 (2520 Metric), 4 PC Pad
Part Status
Active
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency
1002MHz (Cutoff)
Height (Max)
0.039" (1.00mm)
Bandwidth
997MHz