CGB3B3X5R0J475K055AB is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 16 196
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 122 947
Datasheet
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
KYOCERA AVX
4.7 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
CGB3B3X5R0J475K055AB
DigiKey Part Number
445-7487-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-7487-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGB3B3X5R0J475K055AB
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CGB3B3X5R0J475K055AB Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Features
Low Profile
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)