CGA2B3X7R1H473K050BD
DigiKey Part Number
445-9689-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-9689-1-ND - Cut Tape (CT)
445-9689-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGA2B3X7R1H473K050BD
Description
CAP CER 0.047UF 50V 0402 EPOXY
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.047 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CGA2B3X7R1H473K050BD Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Epoxy Mountable
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.024" (0.60mm)