CGA2B2X8R1H471K050BD
DigiKey Part Number
445-8855-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-8855-1-ND - Cut Tape (CT)
445-8855-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGA2B2X8R1H471K050BD
Description
CAP CER 470PF 50V X8R 0402 EPOXY
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X8R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
CGA2B2X8R1H471K050BD Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
Epoxy Mountable, High Temperature
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.024" (0.60mm)