CCT406393-600-36-02
DigiKey Part Number
445-174609-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCT406393-600-36-02
Description
CURR SENSE XFMR 600A CHAS MNT
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
600 A Current Sense Transformer 50Hz ~ 60Hz Chassis Mount
Category
Current Rating (Amps)
600 A
Manufacturer
TDK
Current Ratio
3000:1
Series
Mounting Type
Chassis Mount
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.575" L x 2.480" W (40.00mm x 63.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
3.661" (93.00mm)
Frequency Range
50Hz ~ 60Hz