C3216X7R1V106K160AE
DigiKey Part Number
445-172493-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-172493-1-ND - Cut Tape (CT)
445-172493-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C3216X7R1V106K160AE
Description
CAP CER 10UF 35V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF ±10% 35V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
C3216X7R1V106K160AE Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Soft Termination
Part Status
Active
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)