C1608X5R2A223K080AA | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | C1608X5R2A223K080AA |
Description | CAP CER 0.022UF 100V X5R 0603 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.022 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | C1608X5R2A223K080AA Models |
Category | Temperature Coefficient |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 85°C |
Series | Applications |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type |
Part Status Not For New Designs | Package / Case 0603 (1608 Metric) |
Capacitance | Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
Tolerance ±10% | Thickness (Max) 0.035" (0.90mm) |