C1005X8R1E223K050BB
DigiKey Part Number
445-8849-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-8849-1-ND - Cut Tape (CT)
445-8849-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1005X8R1E223K050BB
Description
CAP CER 0.022UF 25V X8R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.022 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X8R 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C1005X8R1E223K050BB Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Features
High Temperature
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)