B72210S0351K101
DigiKey Part Number
495-6461-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72210S0351K101
Description
VARISTOR 560V 1.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 V 1.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72210S0351K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
616 V
Manufacturer
TDK
Current - Surge
1.5 kA
Series
Energy
45J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
160 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
350 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
460 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
504 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
560 V