B57236S0500M051
DigiKey Part Number
495-B57236S0500M051TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B57236S0500M051CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B57236S0500M051
Description
ICL 50 OHM 20% 1.9A 11.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inrush Current Limiter 50 Ohms ±20% 1.9 A 0.453" (11.50mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B57236S0500M051 Models
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
TDK
Current - Steady State Max
1.9 A
Series
R @ Current
594 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Diameter
0.453" (11.50mm)
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
R @ 25°C
50 Ohms