B32642H0123J000
DigiKey Part Number
495-B32642H0123J000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32642H0123J000
Description
12NF 5% 1000V MMKP BOXED
Detailed Description
0.012 µF Film Capacitor 600V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
600V
Applications
Automotive
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)