B32523Q3335J000
DigiKey Part Number
495-2454-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32523Q3335J000
Description
CAP FILM 3.3UF 5% 250VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32523Q3335J000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.043" L x 0.433" W (26.50mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)
0.807" (20.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
160V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
250V