B32032B4563K000
DigiKey Part Number
495-77267-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32032B4563K000
Description
CAP FILM 0.056UF 10% 1KVDC RAD
Detailed Description
0.056 µF Film Capacitor 350V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32032B4563K000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
0.709" L x 0.433" W (18.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)
0.728" (18.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
350V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)
Ratings
AEC-Q200, Y2
Dielectric Material
Features
85C/85% Humidity