PYD20-72WD24
DigiKey Part Number
285-PYD20-72WD24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PYD20-72WD24
Description
DC DC CONVERTER +/-24V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 24V -24V 417mA, 417mA 8.5V - 160V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PYD20-72WD24 Models
Category
Power (Watts)
20 W
Mfr
Voltage - Isolation
4.2 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
89%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
8.5V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
160V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 2
-24V
Approval Agency
CE, UKCA
Current - Output (Max)
417mA, 417mA