KMS60A-12
DigiKey Part Number
285-2536-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KMS60A-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 5A 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KMS60A-12 Models
Category
Features
Universal Input
Manufacturer
TDK-Lambda
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Series
Efficiency
88%
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
7-DIP Module, 5 Leads
Type
Enclosed
Size / Dimension
3.50" L x 2.50" W x 1.06" H (89.0mm x 63.5mm x 27.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Standard Number
60601-1; 60950-1; 62368-1
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
±60mV
Current - Output (Max)
5A
Load Regulation
±120mV
Power (Watts)
60 W