CUT35-5FF/A
DigiKey Part Number
285-CUT35-5FF/A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUT35-5FF/A
Description
AC/DC CONVERTER 5V 15V -15V 35W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 3 Output 5V 15V -15V 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
CUT35-5FF/A Models
Category
Current - Output 3
650 mA
Applications
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
82%
Type
Enclosed
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C (With Derating)
Features
DC Input Capable, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1
5V
Size / Dimension
4.92" L x 2.48" W x 1.42" H (125.0mm x 63.1mm x 36.0mm)
Voltage - Output 2
15V
Approval Agency
CE
Voltage - Output 3
-15V
Current - Output 1
3 A
Base Product Number
Current - Output 2
1 A