CUS600M-12 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 265 VAC Input
CUS600M-12
DigiKey Part Number
285-CUS600M-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS600M-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 401W
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CUS600M-12 Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
96%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.34" H (127.0mm x 76.2mm x 34.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
12V
Current - Output 1
33.4 A