CSS65A-28
DigiKey Part Number
285-2841-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSS65A-28
Description
AC/DC CONVERTER 28V 65W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 28V 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CSS65A-28 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
89%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Remote Sense, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 30.5mm)
Voltage - Output 1
28V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
2.33 A