CSS150-48
DigiKey Part Number
285-1977-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSS150-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 100W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
CSS150-48 Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
89%
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.30" H (127.0mm x 76.2mm x 33.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
2.1 A