VLS2012ET-1R0N
DigiKey Part Number
445-6599-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-6599-1-ND - Cut Tape (CT)
445-6599-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLS2012ET-1R0N
Description
FIXED IND 1UH 1.45A 86 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Wirewound Inductor 1.45 A 86mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VLS2012ET-1R0N Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.45A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
86mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Not For New Designs
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.079" L x 0.079" W (2.00mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)