VLCF4018T-1R6N1R7-2
DigiKey Part Number
445-3171-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-3171-1-ND - Cut Tape (CT)
445-3171-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLCF4018T-1R6N1R7-2
Description
FIXED IND 1.6UH 1.72A 51 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.6 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.72 A 51mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VLCF4018T-1R6N1R7-2 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.72A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
51mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Tolerance
±30%
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)