PC95PQ50/50Z-12
DigiKey Part Number
445-180852-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC95PQ50/50Z-12
Description
FERRITE CORE PQ 9.7UH PCS95 2PC
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated PC95 Ferrite Core PQ Type 1.969" (50.00mm) Length 1.260" (32.00mm) Width Diameter 1.967" (49.95mm) Height
Category
Gap
Ungapped
Manufacturer
TDK
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.35
Series
Effective Length (le) mm
113.0
Packaging
Tray
Effective Area (Ae) mm²
328.0
Part Status
Active
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Core Type
PQ
Finish
Uncoated
Supplier Device Package
PQ 50 x 50
Height
1.967" (49.95mm)
Material
PC95
Length
1.969" (50.00mm)
Inductance Factor (Al)
9.7 µH
Width
1.260" (32.00mm)
Tolerance
±25%