MPZ1608D101BTD25
DigiKey Part Number
445-MPZ1608D101BTD25TR-ND - Tape & Reel (TR)
445-MPZ1608D101BTD25CT-ND - Cut Tape (CT)
445-MPZ1608D101BTD25DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPZ1608D101BTD25
Description
FERRITE BEAD 100 OHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 1A 150mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPZ1608D101BTD25 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current Rating (Max)
1A
Manufacturer
TDK
DC Resistance (DCR) (Max)
150mOhm
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Filter Type
Power Line
Mounting Type
Surface Mount
Number of Lines
1
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Impedance @ Frequency
100 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)