FK18C0G1H2R2CN020 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 824
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 165
Datasheet
Similar
In Stock: 419
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
2.2 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FK18C0G1H2R2CN020
DigiKey Part Number
445-8386-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK18C0G1H2R2CN020
Description
CAP CER 2.2PF 50V C0G RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK18C0G1H2R2CN020 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±0.25pF
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)