FG14X7R2A473KNT00
DigiKey Part Number
445-FG14X7R2A473KNT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG14X7R2A473KNT00
Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
0.047 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
FG14X7R2A473KNT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)