C2012CH1H272K060AA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 4 928
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 9 246
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 562
Upgrade
Similar
2700 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor CH 0805 (2012 Metric)
C2012CH1H272K060AA
DigiKey Part Number
445-11341-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-11341-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2012CH1H272K060AA
Description
CAP CER 2700PF 50V CH 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C2012CH1H272K060AA Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Series
Features
Low ESL
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.030" (0.75mm)