B72210S2301K111 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 17 935
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 2 423
Datasheet
In Stock: 955
470 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
B72210S2301K111
DigiKey Part Number
B72210S2301K111-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72210S2301K111
Description
VARISTOR 470V 3.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Manufacturer
Current - Surge
3.5 kA
Series
Energy
60J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
200 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V