FXP831.07.0100C
DigiKey Part Number
931-1121-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FXP831.07.0100C
Description
RF ANT 2.4GHZ/5.4GHZ FLAT PATCH
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA Bluetooth, DSRC, V2V, Wi-Fi, Zigbee™ Flat Patch U.FL (UMCC), I-PEX MHF1 Adhesive
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FXP831.07.0100C Models
Category
Number of Bands
2
Manufacturer
Taoglas Limited
VSWR
2.5
Series
Gain
3dBi, 5.5dBi
Packaging
Bag
Power - Max
2 W
Part Status
Active
Features
Cable - 100mm
RF Family/Standard
802.15.4, Bluetooth, WiFi
Termination
U.FL (UMCC), I-PEX MHF1
Frequency Group
UHF (2GHz ~ 3GHz), SHF (f > 4GHz)
Mounting Type
Adhesive
Frequency (Center/Band)
2.4GHz, 5.4GHz
Height (Max)
0.004" (0.10mm)
Frequency Range
2.4GHz ~ 2.5GHz, 4.9GHz ~ 6GHz