UMF212B7224MGHT
DigiKey Part Number
587-UMF212B7224MGHTTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-UMF212B7224MGHTCT-ND - Cut Tape (CT)
587-UMF212B7224MGHTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UMF212B7224MGHT
Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UMF212B7224MGHT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)