TVS042CG1R2BC-W is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
YAGEO
Murata Electronics
1.2 pF ±0.1pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric)
TAIYO YUDEN MLCCs
TVS042CG1R2BC-W
DigiKey Part Number
587-TVS042CG1R2BC-WTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-TVS042CG1R2BC-WCT-ND - Cut Tape (CT)
587-TVS042CG1R2BC-WDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TVS042CG1R2BC-W
Description
CAP CER 1.2PF 25V C0G/NP0 01005
Detailed Description
EDA/CAD Models
TVS042CG1R2BC-W Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Tolerance
±0.1pF
Thickness (Max)
0.009" (0.22mm)