RSHV1330M1UDE7002E is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 1 509
Datasheet
Nichicon
In Stock: 235
Datasheet
Surge
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
33 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 40mOhm 10000 Hrs @ 105°C
RSHV1330M1UDE7002E
DigiKey Part Number
587-RSHV1330M1UDE7002ETR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSHV1330M1UDE7002E
Description
CAP ALUM HYBRID 33UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RSHV1330M1UDE7002E Models
Category
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Taiyo Yuden
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
160 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.6 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
33 µF
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm