RAVZD221M1TDE7002U is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 1 243
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 326
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 23 062
Chemi-Con
Chemi-Con
Nichicon
In Stock: 391
Nichicon
220 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 160mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
RAVZD221M1TDE7002U
DigiKey Part Number
587-RAVZD221M1TDE7002UTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAVZD221M1TDE7002U
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
300 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
600 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
160mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C