RAVVD471M1TFH0002U is available for purchase but is not normally stocked.
Rubycon
In Stock: 39 544
Panasonic Industry
In Stock: 898
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 29 184
Chemi-Con
KEMET
Nichicon
Nichicon
470 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 90mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C
RAVVD471M1TFH0002U
DigiKey Part Number
587-RAVVD471M1TFH0002UTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAVVD471M1TFH0002U
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
425 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
850 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
90mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C