PAS1840LA3R0506 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 483
Datasheet
50 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can 70mOhm
PAS1840LA3R0506
DigiKey Part Number
587-2024-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PAS1840LA3R0506
Description
CAP 50F 20% 3V T/H
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PAS1840LA3R0506 Models
Category
Termination
PC Pins
Manufacturer
Taiyo Yuden
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Radial, Can
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.315" (8.00mm)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Capacitance
50 F
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Voltage - Rated
3 V
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm