NS12555T680MN
DigiKey Part Number
587-2732-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-2732-1-ND - Cut Tape (CT)
587-2732-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NS12555T680MN
Description
FIXED IND 68UH 2.14A 95.64 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.14 A 95.64mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NS12555T680MN Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.81A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
95.64mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
7.9MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.230" (5.85mm)