NRH2412T2R2MNGH
DigiKey Part Number
587-3443-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-3443-1-ND - Cut Tape (CT)
587-3443-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRH2412T2R2MNGH
Description
FIXED IND 2.2UH 1A 140 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1 A 140mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NRH2412T2R2MNGH Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.7A
Mfr
Shielding
Semi-Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
140mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
72MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 120°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.094" L x 0.094" W (2.40mm x 2.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)