NR10050T101M
DigiKey Part Number
587-1701-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-1701-1-ND - Cut Tape (CT)
587-1701-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NR10050T101M
Description
FIXED IND 100UH 1.2A 271.7 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.2 A 271.7mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NR10050T101M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.3A
Mfr
Shielding
Semi-Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
271.7mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
4.6MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" L x 0.386" W (10.00mm x 9.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)