MCRLJ165SB5225MTNA01
DigiKey Part Number
587-MCRLJ165SB5225MTNA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCRLJ165SB5225MTNA01
Description
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0306
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0306 (0816 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Features
Low ESL (Reverse Geometry)
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0306 (0816 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.031" L x 0.063" W (0.80mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)