MAASE21GAB7475KTNA01
DigiKey Part Number
587-MAASE21GAB7475KTNA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
587-MAASE21GAB7475KTNA01CT-ND - Cut Tape (CT)
587-MAASE21GAB7475KTNA01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAASE21GAB7475KTNA01
Description
CAP CER 4.7UF 16V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAASE21GAB7475KTNA01 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)